مزایای شروع زودهنگام یادگیری و آموزش زبان انگلیسی کودکان (در سنین پایین)

باور کنید یا نکنید، رشد زبان از همان لحظه تولد شروع می شود. کودک به محض این که اولین نفس خود را بکشد، گریه می کند، و گریه نوعی ارتباط است. دلیل اینکه رشد زبان زود و سریع اتفاق می افتد به دلیل نیاز به برقراری ارتباط است. کودک جهت ارتباط بهتر با مراقبان خود مجبور به یادگیری نحوه صحبت می شود و اینگونه زبان یاد می گیرد.

توسعه زبان برای همه یکسان است. همه چیز از خانه شروع می شود. انتظار می رود که یک کودک قبل از اینکه خودش شروع به راه رفتن کند، صحبت کند. حتی، انتظار می رود در دو سالگی، یک نوزاد بتواند با شخص دیگری گفتگو کند. پیش از چهار سال انتظار می رود که کودک از جمله بندی صحیح و قوانین دستوری مناسب برای زبان مادری مطلع شود. همچنین انتظار می رود کودک بتواند با شخص دیگری گفتگوی روان داشته باشد.

با این حال، وقتی نوبت به یادگیری زبان دوم می رسد، تفاوت های جزئی وجود دارد. بیشتر اوقات ، شخصی که در حال تحصیل زبان دوم است، قبلاً بر یک زبان اول تسلط داشته است.

کودکان هنوز هم از استراتژی های یادگیری زبان ذاتی خود برای به دست آوردن زبان مادری استفاده می کنند و به زودی متوجه می شوند که می توانند از این راهکارها برای انتخاب زبان انگلیسی نیز استفاده کنند.

كودكان خردسال بر خلاف بزرگسالان  كه به جای كوشش آگاهانه آن زبان را فرا می گیرند و مجبور به یادگیری آن هستند، به احتمال زیاد تلفظ و احساس بهتری نسبت به این زبان و فرهنگ دارند. آنها توانایی تقلید از تلفظ و تنظیم قوانین را برای خود دارند. هر ایده یا فکری که یادگیری مکالمه به زبان انگلیسی را دشوار نشان دهد، برای آنها پیش نمی آید، مگر اینکه توسط بزرگسالان، که احتمالاً خودشان انگلیسی را در سنین بعدی از طریق کتاب های درسی مبتنی بر دستور زبان انگلیسی آموخته اند، پیشنهاد شود و یا دشوار نشان داده شود.

وقتی کودکان یک زبانه به بلوغ می رسند و خودآگاهی بیشتری پیدا می کنند، توانایی آنها در انتخاب زبان کاهش می یابد و احساس می کنند باید انگلیسی را آگاهانه از طریق برنامه های مبتنی بر دستور زبان بخوانند. سنی که این تغییر رخ می دهد بستگی زیادی به سطح رشد کودک و همچنین انتظارات از جامعه دارد.

کودکان وقت دارند تا از طریق فعالیت های بازی مانند یا کلیپ های جذاب و شاد یاد بگیرند. آنها با شرکت در یک فعالیت مشترک با یک بزرگسال زبان را می گیرند. آنها ابتدا فعالیت را درک می کنند و سپس از زبان مشترک که با بزرگسالان دارند معنی را می گیرند. ( در رز تاپ کالج از این روشها استفاده می شود)

کودکان خردسال وقت بیشتری دارند تا انگلیسی را در برنامه روزانه جا دهند و ذهن آنها هنوز درگیر حقایقی نیستند که باید ذخیره و آزمایش شوند. آنها ممکن است مشق شب کم یا بدون تکالیف داشته باشند و با رسیدن به استانداردهای تعیین شده کمتر استرس داشته باشند.

به نظر می رسد کودکانی که هنوز خردسال هستند می توانند زبان دوم خود را انتخاب کنند و در هنگام یادگیری زبانهای دیگر از همان راهبردهای یادگیری زبان ذاتی استفاده می کنند. انتخاب زبان سوم ، چهارم یا حتی بیشتر آسان تر از برداشتن زبان دوم است.

یکی از برنامه های آموزش موفقیت آمیز این است که آموزش زبان انگلیسی به کودکان در همان سنین پایین طبق دلایلی که ذکر شد، آغاز شود. در ادامه نیز چند مورد از مزایای آموزش زبان درسنین کودکی را یادآوری می کنیم:

  •     مطالعاتی که توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه واشنگتن انجام شده، نشان داده است که افرادی که در سنین کودکی یادگیری زبان دوم را آغاز کرده اند احتمال این که لهجه ای همانند یک انگلیسی زبان داشته باشند بسیار بیشتر از افرادی است که در سنین بزرگسالی شروع به این امر نموده اند. این تحقیقات بیان می دارند که افزایش سن افراد سبب دشوار تر شدن تغییر عادت های زبانی به لهجه ی زبان دوم می گردد. 

  •     کودکان بدون ترس و شجاعانه هر چیزی را اطراف خود امتحان و کشف می کنند. در زمان یادگیری زبان هم بدون ترس هر چیزی را چه اشتباه چه درست بر زبان می آورند و از اینکه چیزی را اشتباه بگویند واهمه ای ندارند.
  •     بر اساس گفته های دکتر پاتریشیا کوهل، در سه سالگی، مغز یک نوزاد در واقع دوبرابر فعالتر از مغز یک انسان بالغ است.کوهل بیان میکند که نوزادان و کودکان در یادگیری زبان دوم نابغه اند. او می گوید: کودکان، تمام صداهای موجود در همه ی زبان ها را می توانند از هم تشخیص دهند.
  •     مطالعاتی که توسط پرفسور سوزان فلین زبان شناس دانشگاه MIT انجام شده است اظهار می دارد که کودکانی که در حال یادگیری زبان دوم می باشند نسبت به سایرین دارای خلاقیت بسیار بیشتری می باشند و همچنین توانایی بسیار بالاتری در حل مسائل دارند.
  •     میزان یادگیری زبان در کودکان بسیار عمیق تر از سایر افراد است و بدون شک ذهن یک کودک بسیار آماده تر از افراد بلوغ یافته برای یادگیری مطالب مختلف به ویژه یک زبان جدید می باشد.
  •     یادگیری زبان دوم موجب تقویت حافظه کودکان و درک مفاهیم مختلف می گردد.
  •     مطالعات محققان دانشگاه شیكاگو نشان می دهد كه آموختن زبان دوم قبل از 6 سالگی، سبب كسب مهارت های ارتباطی، برخورد اجتماعی و رشد هوش هیجانی كودك می شود.  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، فراگیری زبان دوم تا قبل از 6 سالگی چشم اندازهای ویژه ای را در اختیار كودك قرار می دهد كه مهمترین آن، كسب مهارت های ارتباطی و رشد هوش هیجانی است. یادگیری زبان دوم در سال های اولیه زندگی، اثرات مثبتی در رشد فکری و ذهنی، زبانی و عاطفی کودک دارد
  •     مطالعاتی كه چندی پیش توسط محققان دانشگاه آكسفورد انجام شد نشان می دهد كه یادگیری زبان دوم در سنین كودكی، تكامل و فعالیت مغز در بزرگسالی را تحت تاثیر قرار می دهدیادگیری یك زبان خارجی در سنین پایین سبب می شود كه مغز از یك الگوی تكاملی ویژه استفاده كند. با یادگیری یك زبان خارجی همراه با زبان مادری، ساختار مغز بهینه می شود و قشر (كورتكس) جلوی سمت چپ مغز ضخیم تر می شود. كورتكس به یك توده چندلایه متشكل از سلول های عصبی گفته می شود كه نقش اساسی در فعالیتهای شناختی مغز دارد.                               

فعالیت های شناختی به فعالیت های مغزی مانند یادگیری زبان، تفكر، تمركز و حافظه گفته می شوددر ادامه این تحقیقات آمده است كه یادگیری زبان در سنین كودكی باعث تحریك و رشد نورون های جدید می شود و ارتباطات این سلول های عصبی به اندازه ای قوی می شود كه یك موتور قضاوتی بی عیب و نقص و با ارزش را در ذهن كودكان پرورش می دهد.

مدیر این پروژه تحقیقاتی در این زمینه گفته كه دلیل اینكه افراد در سنین بالاتر به سختی زبان دوم را فرامی گیرند و نسبت به كودكی پیشرفت چندانی ندارند، این است كه ساختار ذهنشان برای یادگیری زبان در كودكی بهینه نشده است. نتایج این تحقیقات در نشریه  Psychological Science  منتشر شده است.

نظرات کاربران