عوامل مؤثر بر آموزش و یادگیری زبان انگلیسی کودکان

کودکان خردسال به طور طبیعی و ناخودآگاه زبان را یاد می گیرند. مقاله ما را بخوانید تا درباره عواملی که در یادگیری انگلیسی در کودکان تأثیر می گذارد بیشتر بدانید.

 

 

کودکان فراگیران زبان طبیعی هستند. برخلاف بزرگسالان آنها انگیزه خود را دارند كه زبان را بدون یادگیری آگاهانه انتخاب كنند. آنها توانایی تقلید از تلفظ و تنظیم قوانین را برای خود دارند. هر ایده یا فکری که یادگیری مکالمه به زبان انگلیسی را دشوار نشان دهد، برای آنها پیش نمی آید، مگر اینکه توسط بزرگسالان، که احتمالاً خودشان انگلیسی را در سنین بعدی از طریق کتاب های درسی مبتنی بر دستور زبان انگلیسی آموخته اند، پیشنهاد شود و یا دشوار نشان داده شود.

برخی از زبان آموزان سریعتر و راحت تر از دیگران زبان جدید می آموزند. این واقعیت ساده را همه کسانی که خود زبان دوم یاد گرفته اند یا کسانی را که در مدرسه از زبان دوم خود استفاده می کنند، می دانند. واضح است که برخی از کودکان زبان آموز به دلیل قاطعیت، سخت کوشی و پشتکار خود موفق هستند. با این وجود عوامل حیاتی دیگری نیز هستند که بر موفقیت تأثیر می گذارند و برخی از عهده فراگیر خارج هستند. این عوامل را می توان به طور کلی به عنوان عوامل داخلی و خارجی دسته بندی کرد. این کنش متقابل پیچیده آنهاست که سرعت و تسهیلات یادگیری زبان جدید را تعیین می کند.

عوامل داخلی

عوامل داخلی مواردی است که فرد یادگیرنده زبان با خود به شرایط خاص یادگیری می آورد و مواردی هستند که برای یادگیرنده ذاتی هستند.

سن

این یک واقعیت شناخته شده است که کودکان تمایل دارند سریعتر از بزرگسالان زبان جدیدی یاد بگیرند. کودکان نیز برخلاف برخی از زبان آموزان مسن زبان انگلیسی که با آهنگ تلفظ و تلفظ دست و پنجه نرم می کنند، تمایل دارند که لهجه ها را به راحتی تطبیق دهند. کودکان هر چه زودتر یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنند بسیار سریعتر و عمیق تر یاد می گیرند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله مزایای شروع زودهنگام یادگیری و آموزش زبان انگلیسی کودکان (در سنین پایین) را مطالعه نمایید.

هوش

هوش کودک برای به دست آوردن زبانهای جدید یکی از مهمترین عواملی است که به او در دستیابی به بسیاری از موارد کمک می کند. کودکانی که می توانند به دو زبان صحبت کنند باهوش تر از کسانی هستند که به یک زبان صحبت می کنند.

از آنجا که یادگیری یک زبان جدید شامل درک زیادی است، توانایی های شناختی زبان آموز نیز نقش مهمی بازی می کند. دانش آموزان با هوش بالاتر از متوسط ​​و بالاتر می توانند الگوهای زبانی را بهتر بیاموزند و سریعتر واژگان را بدست آورند. باز هم به این معنی نیست که یادگیری زبان دوم فقط به افرادی با ضریب هوشی بالاتر از 110 محدود می شود. حتی برخی از محققان معتقدند که یادگیری زبان توانایی است که در بعضی از افراد ذاتی است. بعلاوه، زبان انگلیسی برای درک همه ساده است.

اشتیاق و انگیزه

زبان آموزان زبان انگلیسی باید دلایل خود را برای یادگیری این زبان بدانند. آیا صرفاً به دلایل شخصی است؟ شاید برای تجارت باشد؟ سفر؟ و یا علمی؟ دلیل آن هرچه باشد، مهمترین چیز این است که زبان آموز باید آن را بخواهد. بدون اشتیاق ، انجام هر کاری همیشه کسل کننده به نظر می رسد. و یادگیری یک زبان می تواند گاهی خسته کننده - حتی ناامید کننده - باشد. بنابراین بسیار مهم است که یک زبان آموز نه فقط فرایند یادگیری، بلکه حتی زبانی که باید یاد بگیرد را نیز دوست داشته باشد.  

فهم

درک و فهم همیشه بیش از حرف زدن است و توانایی درک کودکان خردسال را نباید دست کم گرفت، زیرا آنها از انواع سرنخ های متن به درک زبان اول خود عادت دارند. اگرچه آنها ممکن است همه چیزهایی را که به زبان مادری شان می شنوند درک نکنند، اما بچه ها اصل مطلب را درک می کنند، یعنی چند کلمه مهم را می فهمند و بقیه را با استفاده از سرنخ های مختلف برای تفسیر معنی رمزگشایی می کنند. با تشویق، آنها به زودی مهارت درک اصلی خود را برای تفسیر معنی در انگلیسی منتقل می کنند.

تجربیات شخصی

یک زبان آموز انگلیسی که قبلاً در معرض این زبان بوده است - مثلاً در معرض فیلم ها یا موسیقی - با کسی که با هیچ کدام از آنها روبرو نبوده، فرق خواهد داشت. این به دلیل آشنایی است که قرار گرفتن در معرض قبلی ایجاد می کند. کودکانی که از سنین خیلی پایین با فضای زبان انگلیسی مثلا کارتون یا سانگها قرار گرفته اند( یا مثلا شبکه های انگلیسی زبان را بشنود) زودتر از افرادی که در معرض نبوده اند زبان انگلیسی را یاد می گیرند و علاقه مند تر هستند.

هر زبان آموزی که در کشورهای دیگر زندگی کرده و یا در معرض سفر، فرهنگ های مختلف و زبان ها قرار گرفته است، پایگاه قوی تری برای یادگیری دارد. همچنین کسانی که دوستان انگلیسی زبان دارند راحت تر یاد می گیرند.

اعتماد به نفس

وقتی به خود بگویید می توانید چیزی یاد بگیرید، توانایی یادگیری بیشتری خواهید داشت.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     زبان آموزانی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند از توانایی خود در یادگیری زبان انگلیسی اطمینان دارند و همیشه به خود می گویند که می توانند صحبت کنند و می توانند گفتار دیگران را درک کنند و می توانند پیشرفت کنند.

در تعدادی از تحقیقات انجام شده توسط محققان مختلف، همبستگی بین اعتماد به نفس و یادگیری زبان خارجی پیدا شد. روبیو(2007) اظهار داشت که اعتماد به نفس هر دو جنبه های روانشناختی و اجتماعی را دارد. اعتماد به نفس پایین ممکن است در کنار بسیاری از مضامین ممکن دیگر تأثیر منفی در یادگیری زبان خارجی داشته باشد مطابق با روبیو (2007)، اعتماد به نفس پایین ممکن است منجر به برخی شرایط روانی مانند احساس عدم امنیت، ترس، اضطراب و رفتارهای ضد اجتماعی شود که این موارد در یادگیری زبان خارجی نیز تأثیر دارد. همچنین اعتماد به نفس پایین بر انگیزش یادگیری زبان آموزان تأثیر می گذارد (بونگ،2008؛ پاجارس و میلر 1994).

شخصیت و عوامل فرهنگی

 زبان آموزان درونگرا یا مضطرب معمولاً پیشرفت کندتری دارند، خصوصاً در رشد مهارتهای کلامی. آنها كمتر از فرصتهای صحبت یا جستجوی چنین فرصتهایی بهره می برند.

شخصیت و عوامل فرهنگی یک زبان آموز همچنین می تواند در پیشرفت مهارت زبان تأثیر بگذارد. مثلا پیشینه فرهنگی زبان آموز ممکن است بر روند ترجیحی او برای یادگیری و نحوه تعاملش با معلم و همسالان در محیط کلاس تأثیر بگذارد.

برخی از زبان آموزان انگلیسی ممکن است هنگام برقراری ارتباط با زبان جدید خود در شرایط مختلف مثلا در یک گروه بزرگ، گروه کوچک و یا یک به یک راحت تر ریسک را می پذیرند.

بنابراین ، ایجاد محیطی که در آن کودک زبان آموز احساس اعتماد به نفس می کند مهم تلقی می شود، چون به راحتی صحبت می کند. به عبارت دیگر محیط های کلاسی که در آن زبان آموزان می توانند بدون تردید به سوالات پاسخ دهند.

زبان اولیه

همانطور که قبلاً گفته شد، زبان آموزی که می خواهد از هم خانواده زبان اول خود زبانی را بیاموزد ، اوقات آسان تری خواهد داشت. خانواده زبان گروهی از زبانهاست که از زبان مادری مشترک می آیند. به عنوان مثال زبان انگلیسی بخشی از زبان های ژرمنی است که شامل هلندی ، سوئدی و آلمانی نیز می شود. از این نظر ، یک دانشجوی آلمانی به احتمال زیاد سریعتر از یک دانشجوی ایتالیایی زبان انگلیسی یاد می گیرد. یادگیری زبان دوم نیز درست مانند یادگیری چگونگی مکالمه به زبان اول، گذراندن مراحل توسعه زبان به صورت دوباره است. همانطور که قبلاً ذکر شد، بیشتر زبان آموزان زبان دوم قبلاً به زبان اول تسلط داشته اند بنابراین، آنها با یک سیستم زبانی خاص که قبلاً در آنها ریشه دوانده  است شروع می کنند. غالباً، یک یادگیرنده زبان که در حال مطالعه زبانی است که متفاوت از خانواده زبان شناخته شده وی باشد، می تواند روزهای سختی را سپری کند. به عنوان مثال ، یک زبان آموز ژاپنی در یادگیری زبان هنگول مشکلی نخواهد داشت، اما ممکن است در یادگیری زبان اسپانیایی کمی مشکل داشته باشد.

تفاوت های جنسیتی

مغز پسران متفاوت از دختران است و این بر نحوه انتخاب زبان و استفاده از آن توسط پسران تأثیر می گذارد. بعضی اوقات کلاسهای مختلط برای پسران فراهم می کنند، چون ممکن است تحت الشعاع توانایی طبیعی دختران در استفاده از زبان قرار گیرند. اگر قرار است پسران جوان به توانایی های بالقوه خود برسند، آنها به تجربه های مختلف زبانی با دختران نیاز دارند و نباید دستاوردهای آنها با دختران مقایسه شود.

خواندن

کودکانی که قبلاً می توانند به زبان اول خود بخوانند، به طور کلی می خواهند نحوه خواندن به انگلیسی را بیابند. آنها قبلاً می دانند كه چگونه كلمات را به زبان مادری خود رمزگشایی كنند تا معنا را از متن پیدا كنند و اگر به رمزگشایی به زبان انگلیسی كمك نشود، می توانند روش های رمزگشایی زبان مادری خود را منتقل كنند و در پایان انگلیسی را با لهجه زبان مادری بخوانند.

کودکان خردسال قبل از رمزگشایی از زبان انگلیسی ، باید 26 حرف حروف الفبا و اصوات را بدانند. از آنجا که انگلیسی 26 حرف دارد اما به طور متوسط ​​44 صدا دارد (در انگلیسی استاندارد)، معرفی اصوات باقیمانده بهتر است زمانی که کودکان تجربه بیشتری در استفاده از زبان و خواندن داشته باشند، انجام شود. در رز تاپ کالج حروف، صدا و آواها به روش فونیکس به روش اصولی تدریس می شود.

شروع به خواندن انگلیسی راحت انجام میشود اگر کودکان خردسال از قبل زبانی را که می خواهند بخوانند،. بدانند. بسیاری از کودکان به تنهایی می آموزند که چگونه کتابهای تصویری را با بزرگسالان به اشتراک گذاشته اند یا  شعرها را آموخته اند، چطور می توانند به انگلیسی بخوانند، زیرا احتمالاً این زبان را حفظ کرده اند. خواندن آنچه آنها  قلباً می دانند گام مهمی در یادگیری خواندن است زیرا به کودکان این فرصت را می دهد تا چگونگی رمزگشایی کلمات ساده را توسط خودشان انجام دهند. هنگامی که کودکان یک بانک کلمه ایجاد می کنند که می توانند بخوانند، احساس اطمینان می کنند و سپس آماده می شوند تا یک رویکرد ساختاریافته داشته باشند.

عوامل خارجی

عوامل بیرونی محیط پیرامون فراگیر را توصیف می کند.

مدرس

یک معلم موثر زبان انگلیسی کسی است که نه تنها علاقه مند به کار باشد، بلکه واقعاً نگران زبان آموزان است. مربیان موثر، از تلاش خود برای کشف علایق زبان آموزان خود اطمینان حاصل می کنند تا هر درس سرگرم کننده، جذاب و پویا باشد.

بدیهی است که برخی از معلمان زبان در ارائه تجارب یادگیری مناسب و مؤثر برای کودکان در کلاسهای درس خود، بهتر از دیگران هستند. این زبان آموزان سریعتر پیشرفت خواهند کرد.توصیه به مدرسان زبان انگلیسی

همچنین اگر معلم دارای شخصیت قوی و استراتژی های جدید و تکنیک های ابتکاری آموزش زبان باشد، زبان آموزان قادر به کسب اطلاعات بیشتر خواهند بود. در رز تاپ کالج مدرسان با حساسیت زیادی انتخاب شده اند و سعی شده است از مدرسان حرفه ای، با تجربه و علاقه مند استفاده شود.

محیط های یادگیری زبان

 احساسات و خلق و خو بر نحوه تفکر، احساس و یادگیری کودکان تأثیر می گذارد. ایجاد فضای عاطفی مثبت در کلاس برای توسعه روابط اجتماعی همکاری بین کودک و مدرس ضروری است و می تواند در حفظ انگیزه و بهبود عملکرد تحصیلی موثر باشد. اگر کودکان در کلاس احساس ناامنی و اضطراب کنند، ممکن است احساس شکست را تجربه کنند که به راحتی می تواند به یک الگوی ثابت و تکراری در طول سال های ابتدایی تبدیل شود.

در کلاس هایی که فضای احساسی مثبتی دارند، کودکان احساس تعلق، ارزش و مراقبت می کنند. آنها منتظر درسهایی با احساس پیش بینی و لذت هستند و از نظر عاطفی در تحقق پتانسیل یادگیری کامل خود آماده ترند. این امر به نوبه خود به بالا بردن عزت نفس کودکان کمک می کند و به آنها امکان می دهد، هم به عنوان فرد و هم به عنوان زبان آموز، در زمینه احترام و حمایت متقابل شکوفا شوند. همانطور که گفته شد ارزشی که ما برای کلاسهای خود قائل هستیم بر آموزش و یادگیری کودکان تأثیر می گذارد. لینک توصیه به مدرسان و والدین

حمایت والدین

کودکان باید احساس کنند که در حال پیشرفت هستند. آنها به تشویق مداوم و همچنین ستایش برای عملکرد خوب نیاز دارند، زیرا هر موفقیتی، انگیزه آن را ایجاد می کند. این عامل دیگری است که در تحصیل زبان دوم تأثیرگذار است. زبان آموزانی که مداوم توسط معلمان و والدین ترغیب به یادگیری می شوند به طور کلی بهتر از کسانی هستند که تشویق نمی شوند یا کمتر در معرض تشویق قرار می گیرند.

والدین در موقعیت ایده آل برای ایجاد انگیزه قرار دارند و بنابراین به فرزندان خود کمک می کنند تا یاد بگیرند، حتی اگر آنها فقط انگلیسی مبتدی داشته باشند و در کنار فرزندان کوچک خود در حال یادگیری باشند.

با به اشتراک گذاشتن، والدین نه تنها می توانند زبان و فعالیت های فرزندشان را وارد زندگی خانوادگی کنند، بلکه می توانند نگرش فرزندان خردسال خود را نسبت به یادگیری زبان و فرهنگ های دیگر نیز تحت تأثیر قرار دهند. اکنون به طور کلی پذیرفته شده است که بیشتر نگرش های مادام العمر در سن هشت یا نه سالگی شکل می گیرد.

برنامه درسی دوره

برنامه درسی لازم نیست سختگیرانه باشد. فقط به دلیل اینکه این یک دوره زبان است، لازم نیست فقط بر روی قوانین دستور زبان و الگوهای جمله تمرکز کند. برای تسلط به زبان انگلیسی، مکالمه بخشی جدایی ناپذیر از برنامه درسی است. همانطور که گفته شد، مکالمه با زبان آموزان مهم است، زیرا زبان از طریق مکالمه بهتر یاد گرفته می شود. یک برنامه درسی به زبان انگلیسی که کاملاً متن کتابی باشد، زبان آموزان خود را در کوتاه ترین زمان خسته و دلزده می کند.

بنابراین، آیا می توان یاد گرفت که چگونه یک زبان را بخوانید، بدون اینکه یاد بگیرید چگونه به آن صحبت کنید؟ پاسخ بله است. دانستن چگونگی خواندن یک زبان بدون یادگیری نحوه صحبت کردن به آن امکان پذیر است. معمولاً این همان اتفاقی است که برای زبان آموزان دوم می افتد. بیشتر دوره های زبان بر یادگیری سیستم زبان (نوشتن و خواندن) متمرکز است و زمان کمی را صرف اجازه مکالمه زبان آموزان با یکدیگر یا مدرس می کند. این اغلب به زبان آموزانی منجر می شود که خوانندگان عالی زبان هستند، اما سخنرانان وحشتناکی هستند. در رز تاپ کالج آموزش مکالمه- محور و جذاب است و خصوصی بودن کلاس منجر به مکالمه زیاد زبان آموز می شود.

سطح تبعیض) کلاس عمومی)

هر چقدر هم که بخواهیم تبعیض را در همه اشکالش خاتمه دهیم، هر وقت فرصتی پیدا کرد، همیشه سر زشت خود را برمی گرداند. دانش آموزانی که تبعیض در کلاس را تجربه می کنند یادگیری آنها دشوار است. انواع مختلفی از تبعیض در کلاس زبان انگلیسی وجود دارد. به عنوان مثال، زبان آموزان معمولاً زبان آموزان دیگر را با لهجه های سنگین مسخره می كنند، زیرا آنها متمایز از تلفظ یا تلفظ برخی کلمات هستند. برخی از زبان آموزان نیز عمداً زبان آموزان دیگر را از تعاملات گروهی کنار می گذارند. عمدتا فقط به دلیل رنگ پوست آنها. در رز تاپ کالج چون کلاس خصوصی و تک نفره است مورد تبعیض کلا وجود ندارد.

اثر متقابل

تجربه، بهترین معلم است. داشتن شانس مکالمه با یک انگلیسی زبان بومی هنگام مطالعه زبان مهم است. زبان آموزان می توانند مهارت های خود را از طریق مکالمه تمرین کنند. آنها تلفظ صحیح را از طریق مکالمه یاد می گیرند. یک دانشجوی زبان همچنین می تواند هنگام صحبت با یک زبان مادری، از جنبه های دیگر یک زبان مانند محاوره و اصطلاحات بهتر یاد بگیرد. یک زبان مادری مطمئناً دانش دست اول را در مورد این موارد دارد و مطمئناً آنها توضیحات بهتری خواهند داشت. زبان آموزانی که تعامل منظمی با زبان مادری دارند، تمایل دارند سریعتر زبان را یاد بگیرند. و آنهایی که این کار را انجام نمی دهند یا تعامل با افراد بومی ندارند، ممکن است پیشرفت کندتری داشته باشند.

سایر

نا امیدی

پس از تازگی جلسات اولیه انگلیسی، برخی از کودکان خردسال از عدم توانایی بیان افکار خود به انگلیسی ناامید می شوند. دیگران می خواهند همانطور که به زبان مادری خود به سرعت صحبت می کنند به انگلیسی نیز صحبت کنند. با تهیه قطعات "پرفورمنس" مانند "من می توانم تا 12 به انگلیسی بشمارم" یا عبارت های بسیار ساده که آماده هستند، می توان بر ناامیدی غلبه کرد.

اشتباهات

نباید به کودکان گفت که آنها اشتباهی مرتکب شده اند زیرا هر تصحیحی بلافاصله باعث بی انگیزگی می شود. اشتباهات ممکن است بخشی از روند تدوین قوانین دستور زبان انگلیسی باشد یا خطایی در تلفظ باشد. زمانی که کودک می گوید I goed  و بشنود که بزرگسال تکرار می کند "yes you went" به زودی به جای goed می گوید "Went" . همانطور که در یادگیری زبان مادری، اگر کودکان فرصتی برای شنیدن تکرار درست یک زبان از بزرگسالان داشته باشند، در زمان خودشان اصلاح خواهند شد.

تجربه یادگیری یک زبان جدید می تواند برای همه متفاوت باشد. ممکن است بعضی ها به راحتی شمردن از یک تا سه آن را پیدا کنند. در حالی که دیگران ممکن است به سختی عبارتهای ساده را یاد بگیرند. این یک سفر است، اما همیشه یک سفر راضی کننده است. بنابراین، آیا قصد دارید به زودی زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد بگیرید؟ یا در حال حاضر در سفر خود هستید؟

در هر صورت ، لطفاً تجربه خود را با ما در نظرات به اشتراک بگذارید.

منابع:

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/

https://files.eric.ed.gov/

https://mainenglish.com/

نظرات کاربران

marziyeh 99/11/08 11:50

بسیار کامل و جامع بود. مواردی که قبلاً به ذهنم نرسیده بود عنوان شده بود. برام جالب بود مرررسی